Nazilli Devlet Hastanesi’nde ‘Ebeler haftası’ kutlandı.
28 Nisan 2024

Nazilli Devlet Hastanesinde Doğum Servisinde kutlanan Ebeler haftasında Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Necati Akkaya, Başhekim Yardımcıları Uzm. Dr. Gamze Tüten, Dr. Barbaros Küçükoğlu, NDH. Doğum doktorlarından Op. Dr. Şafak Çalışkan, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Sermin Volaka ve Hastanede görev yapan ebeler hazır bulundular. 
Nazilli Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Necati Akkaya, “Dünya’nın en eski mesleklerinden birisi olan ‘Ebelik Mesleği’nin önemine dikkat çekmek için dünyada ve ülkemizde her yıl 21-28 Nisan tarihleri arasında ‘Ebeler Haftası’ kutlanmaktadır. 
Ebeler; doğum eylemini gerçekleştirmenin yanında ana-çocuk sağlığı, doğum öncesi ve doğum sonrası anne ve bebek bakım hizmetleri, anne ve bebekle ilgili koruyucu tedbirler, tıbbi önlemlerin alınması, gerekli hallerde ilkyardım ve acil önlemlerin alınması hizmetlerini de yürütürler. 
Yeni bir canlının dünyaya gelmesine yardımcı olan, doğum ağrısı çeken bir annenin acılarını dindiren, aileye ‘istek ve özlemle beklenen birisinin katılmasını sağlayan’ ve bu mucizevî olaya tanıklık etmenin gururunu yaşayan ebeler, bu sebeple toplum içinde saygın bir yer edinmişlerdir. 
Ana-Çocuk Sağlığı hizmetleriyle birlikte, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemde anneye ve bebeklere bakım hizmetleri veren ebeler, sağlık alanında yurdumuzun her köşesinde oldukça önemli ve kutsal bir görev ifa etmektedirler. Ağır fedakârlıklar içerisinde görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan ebelerimiz, sağlık sistemimizin vazgeçilmez unsurlarındandırlar. Tüm ebelerimizin ebeler günlerini içtenlikle kutluyorum” dedi.
Doğum Servisinde hazırlanan pasta kesildi. Etkinliğe katılanlara ikram edildi.

  • 1
  • 2